Stängt idag

Residences les Coupoles

Residences les Coupoles

Residence Les Coupoles – lägenheter mitt i centrum

Residence Les Coupoles är ett trevligt lägenhetshotell beläget mitt i centrala Champoluc. Hotellet erbjuder boende för 2-4 personer i välutrustade lägenheter med pentry, dusch och WC, handdukar, sänglinne, TV, gratis Wi-Fi och balkong.

På hotellet finns en trevlig spa- och wellnessavdelning med inomhuspool och bastu, samt en bubbelpool som kan bokas mot tillägg. Här finns även en mysig lounge med eldstad.

Varje morgon serveras en stor frukostbuffé i hotellets frukostrum. För dig som har bokat vårt prisvärda Alp Inclusive-paket serveras middagarna på en utvald restaurang i byn.

Inkl flyg, boende, halvpension & liftkort. Avser resa från Copenhagen Airport 2026-01-10 i Trerumslägenhet för 6 personer

"Smidigt allt från bokning, resa, transfer och boende. Mycket bra vinprovning på hotell Castor! Vi är väldigt nöjda."

— Josefin Ramnemark - januari 2025

Därför ska du välja Residence Les Coupoles

Centralt beläget i byn

Fullt utrustade lägenheter

Trevlig frukostrestaurang

Spa- & wellnessavdelning

Rum på Residences les Coupoles

Studiolägenhet för 2 personer - 12 m2

Studiolägenhet med kombinerat sovrum och vardagsrum, pentry, bad/dusch & WC.

Tvårumslägenhet för 4 personer - 27 m2

Tvårumslägenhet med sovrum, vardagsrum och pentry, bad/dusch och WC.

Trerumslägenhet för 4 personer - 30 m2

Trerumslägenhet med två sovrum med dubbelsängar (150-160 x 200 cm), vardagsrum, pentry, bad/dusch och WC.

Trerumslägenhet för 5-6 personer - 35 m2

Trerumslägenhet med ett sovrum med dubbelsäng (160 x 200 cm) och ett sovrum med två enkelsängar, vardagsrum med bäddsoffa, pentry, bad/dusch och WC.

Hotellfaciliteter

  • Avstånd till lift500 m
  • Avstånd till centrum50 m
  • Avstånd till skidbuss50 m
  • Kreditkort accepterasJa
  • SkidrumJa
  • Balkong på alla rumJa

Gästrecensioner

Toppbetyg på Tripadvisor

4.0 av 5 stjärnor baserat på 94 omdömen

Gästrecensioner

Våra citat hämtas från enkäter som fylls i av våra resenärer efter avslutad resa. Vi är stolta över att många av våra gäster återkommer år efter år. Efter senaste vintersäsongen(2024) svarade över 93% av gästerna att de vill resa med oss igen.

Smidigt allt från bokning, resa, transfer och boende. Mycket bra vinprovning på hotell Castor! Vi är väldigt nöjda.

— Josefin Ramnemark - januari 2025

Fint hotell med en fantastik frukostbuffé. Rent och snyggt på rummen med sköna sängar.

— Erik Lundqvist - mars 2024